5 tipů, jak se bránit manipulaci: ochraňte se před zloději času a pozornosti

klid vnitřní energie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co nejvíce ovlivňuje naše štěstí a pohodu? Jedním z hlavních faktorů je to, čemu věnujeme svou POZORNOST. Kdo nám pozornost nejvíce krade? V první řadě média a druzí lidé. Zároveň jsme to i my sami. Tím, jak neumíme říci „NE“ a být věrní svým prioritám. Takže, jak si svou energii chránit? Jak si udržet koncentraci a nenechat se okolím vysávat? 

Inspirací pro tento článek byla kniha Umění dobře žít od švýcarského spisovatele a podnikatele Rolfa Dobelliho. Pozornosti věnuje jednu kapitolu a já si jako psycholog, znalý též mediálního prostředí, dovolím jeho hlavní teze okomentovat: 

1) Neberte každou novinku a každou zprávu vážně 

Paradoxně i titulek tohoto článku chtěl vzbudit vaši pozornost. Co ale teprve bulvár, agresivní reklama nebo ukřičené a afektované televizní zprávy! Neustále se nás snaží upoutat další a další novinky nebo aktuality. Většina novinek a zpráv je přitom pro náš život naprosto irelevantní.  

Za mě má význam sledovat novinky pouze v oboru, kterým se živíme nebo který je předmětem našeho hlavního zájmu. Vše ostatní ignorujme. Jak píše Dobelli, „neberte všechno to rámusení vážně“ (s. 180).  

Příval informací můžeme zredukovat už jen tím, že za a) přestaneme určité (např. zpravodajské) weby sledovat, b) zrušíme si na sociálních sítích odběr všech nepotřebných kanálů.   

2) Vyhýbejte se tomu, co je zadarmo 

Už podruhé půjdu proti sobě, ale mnohem více než článkům na internetu, fandím knihám. Ročně utrácím za knihy tisíce. Ty absolutně nejskvělejší informace a emoční zážitky jsem vždy získal z knih, nikoliv z toho, co je někde vyvěšeno zadarmo. 

Nemluvě o webinářích zdarma, kde sice možná pár informačních „drobků“ získáte, ale ztratíte spoustu času, a ještě vás budou manipulovat, abyste si jejich „hodnotný“ produkt zakoupili. 

3) Z hlediska pozornosti jsou nejlepší knihy a nejhorší multimédia 

I Dobelli tvrdí, že nejvhodnější je získávat informace z knih: „Obrázky, animace a v budoucnu i virtuální realita akcelerují vaše emoce vysoko nad bezpečnou rychlost – což prokazatelně a markantně snižuje kvalitu vašich rozhodnutí“ (s. 181). 

4) Striktně si určete své priority 

Pozornost nelze štěpit! Mějte vždy na paměti, že když zíráte na displej mobilního telefonu, ochuzujete a šidíte ve stejný moment svou partnerku nebo partnera, který sedí v místnosti s vámi…  

5) Nedovolte druhým, aby určovali, co budete sledovat 

„Jestliže dopustíte, aby se na vás valil příliv kdečeho, co jste si nevyžádali, automaticky se ocitáte ve slabém postavení. Proč má nějaký reklamní agent, novinář nebo facebookový přítel určovat, čemu budete věnovat svou pozornost,“ píše Debboli (s. 181). 

Už jsme říkali, že můžeme příval informací do jisté míry zredukovat. Stanovit si, co je pro nás důležité. Osobně miluji, když si mohu „v mysli vést své vlastní vysílání“ – vystavit se tichu, meditaci nebo tvořivě zkoumat, co všechno lze na přítomném okamžiku ocenit.

Ostatně: Zamilovaný člověk nemá na sledování jiných informací, než je objekt jeho lásky, čas :-). 

Jiří Hamerský 

Literatura: Dobelli, R. (2022): Umění dobře žít. Praha: Pragma.