Bolševník velkolepý: jak na popáleniny (foto) a první pomoc

bolsevnik popaleniny

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Většina z nás se při svých toulkách přírodou již jistě setkala s impozantní bylinou nazvanou bolševník. Tato monstrózní rostlina může narůst až do výšky pěti metrů, což může lákat zejména děti, ale také dospělé, kteří nevědí nic o jejich alergenních účincích. Bolševník přitom obsahuje toxické furanokumariny, které ve spojitosti se slunečním zářením mohou způsobit vážné dermatitidy. Jak bolševník poznat? Na co si dát pozor? A jak postupovat, pokud dojde k poleptání kůže? Odpovědi najdete v odstavcích níže.

Bolševník: zajímavosti

Bolševník je jednoznačně nezmar a pokud jej neznáte, zkuste si jej vygooglit, budete jistě překvapeni, jakých impozantních rozměrů je vůbec schopný dorůst. A to nejen do výšky, ale také šířky. Vždyť jenom průměr lodyhy, která je dutá, může dosáhnout úctyhodných 10 centimetrů. Rostlinu řadíme na seznam miříkovitých, které zahrnují více než 3500 druhů rostlin. A v tom je právě ona zrádnost, protože miříkovitých česká květena obsahuje nepočítaně. A když se bolševník teprve klube z půdy, jde jej zaměnit s obyčejnou bršlicí. A ta je jedlá, léčivá, běžně se používá k výrobě tinktur.   

Rostlina je dvou až víceletá, která v prvním roce klíčení vyhání pouze do listů, aby hlavně sílila v mocném kořeni, jenž slouží jako zásobárna živin. Později, podaří-li se tedy nashromáždit do kořene dostatek živin, utváří typickou listovou růžici, ze které se pne dutá lodyha s monstrózním květenstvím. A právě tehdy již bolševník poznáme, neboť svým vzrůstem mnohonásobně převyšuje okolní byliny. Pokud je navíc kořen plný zásob, rostlina roste o to rychleji.  

Listy mohou dorůst až ke 150 cm  

Největší listy vykazuje rostlina při zemi, zde mohou dorůst až 150 cm. Tím, jak rostlina roste směrem ke slunci, mění se i délka listů, které jsou ve vyšších polohách drobnější než při zemi. Nižší listy jsou pak řapíkaté, kdy tento znak vyšším patrům listoví chybí. Květy vytvářejí tzv. složené okolíky, které se též označují za hroznovité květenství. Ve své podstatě můžeme říci, že květy drží na dlouhých stopkách, které vyrůstají paprskovitě z jednoho bodu. Toto květenství však není typické pouze pro bolševník, ale právě pro všechny miříkovité.  

Jak se zbavit bolševníku?

Plodem je dvounažka rozpadající se na dva „kmínky.“ Menší rostlina je schopna vyprodukovat za sezónu 30 000 semen, silná statná bylina pak dokonce až 100 000. Stejné impozantnosti jako bylina pak dosahuje také klíčivost semen, která se odhaduje na 8-12 let. Vzhledem k těmto faktorům je rostlina téměř nezničitelná.  

Bolševníku nahrává také fakt, že klíčí velmi brzy z jara, zatímco ostatní byliny mívají nástup pozvolný a mírný. V praxi to znamená, že zatímco bolševník se již vytahuje za sluncem, ostatní bylinky jsou teprve na svém začátku a mohutný bolševník jim stíní, odebírá živiny, vodu i světlo. V konečné fázi pak není žádnou výjimkou, že bylina pochytá až 80 % veškerého slunečního svitu, což se stává ostatním rostlinám osudné. Pokud by se bolševník rozmohl, vytvořil by solitérní buš, ve které by si ostatní rostliny jen stěží hledaly své komfortní místo. Všemu pak nahrává také fakt, že pro většinu parazitů je bolševník nepoživatelný.  

V České republice se bolševník cíleně likviduje, nicméně tomuto nebylo tak vždy. Už za vlády knížete Metternicha se pěstoval pro svůj velkolepý vzhled. Následně se však počal čířit do volné přírody a díky své převaze oproti ostatním rostlinným druhům si zde brzy našel své pevné místo.  

Proč je bylina tak nebezpečná?  

Nápad na tento článek nepřišel jen tak zbůhdarma. Ba právě naopak. Na mail mi opakovaně přistály fotky popálených rukou, kdy ony puchýře byly způsobeny fototoxickými furanokumariny, kterými bolševník tak hojně disponuje. Furanokumariny by bez přítomnosti UV záření způsobily jen slabší popáleniny, pokud se však propojí s ultrafialovým světlem, na kůži vyskočí mokvající, dlouho se nehojící puchýře, kdy jed může proniknout až hluboko pod kůži a v těle působit další škody.  

Zrádnost a latence

Reakce s fototoxickými furanokumariny navíc nemusí být okamžitá. Jak jsem uvedla výše, záleží na vystavení kůže dennímu světlu, svou úlohu pak sehrává též horko a vlhkost. Prvotní reakce se pak může objevit během 15 minut, klidně však až do 24 hodin.

Tím je kontakt s bolševníkem zrádný. Pokud totiž sáhneme na kopřivu, skrze žahavé trichomy nás požahá. A my si dáme okamžitě pozor. S bolševníkem si však můžeme dlouhé minuty hrát, aby se jeho devastující efekt prohluboval a prohluboval s každým dalším potřísněním šťávou. Nejvíce kůži leptajících složek obsahuje rostlina na konci jara, nejméně pak se sklonkem podzimu.  

Pomalé hojení

Popálená místa se navíc velmi těžce hojí, poškozená kůže je velice citlivá na sluneční svit, často též vykazuje pigmentové skvrny. Není žádnou výjimkou, že se člověk po dostaveníčku s bolševníkem zotavuje i několik zdlouhavých týdnů. I po odeznění zánětu je poškozená pokožka vysoce citlivá na světlo, bývá tmavší, kdy tato hyperpigmentace přetrvává i několik dalších dlouhých měsíců.  

První pomoc při kontaktu s bolševníkem  

Voda, voda a zase voda, celé proudy chladivé vody, které furanokumariny z kůže dokážou vyplavit. Popálenou oblast však oplachujme jemně, v žádném případě ji nedřeme. Místo je pak třeba chránit před sluncem, to znamená, něčím prodyšným jej překrýt. Při těžších formách popálenin pak doporučuji navštívit lékaře, který ve spolupráci s dermatologem určí další léčebný režim.   

Místo výskytu bolševníku je nutné oznámit na příslušném obecním či městském úřadě. Při likvidaci rostlin je důležité nosit ochranný oděv, rukavice, obličejový štít.