Co je to stent: k čemu slouží a má smysl? 

operace stenty

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zúžení dutých orgánů, jako jsou cévy nebo močové trubice, může vážně ohrozit kvalitu života (nebo ho celkově zkrátit). Ačkoli moderní medicína nabízí řešení v podobě stentů, jsou to především špatné životní návyky, které vedou k jejich zúžení. Bez hloubkového rozboru a změny životního stylu se problémy vracejí – nikdy se totiž neléčí příčina. Jaké jsou mé zkušenosti z praxe s těmito pacienty?

Kam se dává? Duté orgány 

V našem těle existují duté orgány, jako jsou jícen, střevo, močová trubice, žlučové trubice, cévy a další. Základním předpokladem jejich funkce je to, že jsou průchodné, že mají správný lumen, mají dobrou pružnost apod.  

S čím nic neuděláme a s čím ano? 

Například vrozeným defektem může být průchodnost narušena a tento stav ohrožuje jedince na životě. Moderní technologie dnes dokáže operačně problém řešit a průchodnost obnoví. Ale mnohem větším procentem dochází k omezení průchodnosti některých dutých orgánů v důsledku chybného životního stylu a nesprávného stravování. Dnes hovoříme o důsledku působení civilizačních faktorů. Jako příklad uvedu snížení průchodnosti tepen např. v srdci, končetinách nebo mozku.  

Co brání průchodnosti a k čemu to vede? 

Jsou ucpávány vlivem cholesterolu, tuků a dalších látek, které cirkulují v krvi, usazují se na stěnách cév, kde tvoří tzv. ateromové pláty. Používám termín plíživá nemoc, což odpovídá času, kdy se postupně plát zvětšuje a průsvit tepny se zužuje, což vede ke zhoršení zásobování orgánů živinami a kyslíkem z důvodu nedostatečného proudění krve.  

Jaké jsou projevy neprůchodnosti? 

Tomuto stavu pak odpovídají následky jako námahová dušnost spojená s bolestí na hrudi při fyzické zátěži, jak je typické u angíny pectoris. Vyšetření prokáže zúžení – stenózu srdečních tepen, které zásobují srdeční svalovinu krví, a to plíživě vede k infarktu myokardu. Podobný proces je totožný i u rozvoje cévní mozkové příhody. 

Vyčištění a stent 

Věda má vypracované metody, kdy tepnu vyčistí od ateromových plátů, rozpustí krevní sraženinu, ale pokud se zužování nebo blokování opakuje, pak zavádí do tepny stent, což je výztuž – trubička, která má udržet průsvit a průchodnost cévy, která je zúžena nebo uzavřena. To pak podstatně zlepší kvalitu života pacientů a prodlužuje jim to život.   

Jaká jsou rizika stentu? 

Ovšem také víme, že jakýkoliv chirurgický zákrok s sebou nese určitou míru rizika. Může být komplikován infekcí, následným krvácením, vzniklým z poškození orgánů, u stentu močového měchýře jsou popsány reflexní křeče svalstva močového měchýře, někdo je citlivý na kontrastní barvivo, jindy může být stent blokován sraženinou, může se pohybovat a posouvat z původního místa vložení. 

Lékař provádějící chirurgický výkon – zavádění stentu má svého pacienta informovat o možných signálech případných komplikací, aby na ně byl pacient připraven a mohl je včas rozpoznat. 

Následné léky 

V následujícím období po zavedení stentu je nutné užívat určité léky, které spolupůsobí na tom, aby byl podpořen efekt metody: léky ovlivňující funkci destiček, které brání vzniku krevní sraženiny. Standardem je dlouhodobé užívání aspirinu s podobným účinkem, léků, které srdce chrání před nepříznivými vlivy jeho nedokrvení a sníží riziko poruch srdečního rytmu.  

Zkušenost z praxe 

Do poradny mi píšou pacienti, kteří mají během několika let opakovaně zaváděny stenty. Diví se, proč to musí být a proč mají potíže stále. Bylo jim řečeno, že příčinou jejich potíží je zúžení tepny, a ta byla stentem odstraněna. Ale brzy zapomněli na upozornění lékaře, že zásadní vliv na další osud jejich srdečních tepen má aktivní ovlivňování všech hlavních rizikových faktorů, které jsou schopní ovlivnit sami:  

  • Mají přestat kouřit,
  • snížit nadváhu,
  • více chodit pěšky, aktivně sportovat,
  • mají změnit dietní režim apod…

Oni si mysleli, že když užívají lék (statin), aby se netvořil cholesterol, lék na vysoký tlak a lék na zklidnění, plní tím tu podmínku, aby byla odstraňována příčina zúžení tepny.  

Nepravá příčina: třetí stent…

Ovšem zde je častý klíčový moment. Totiž zúžení tepny je především následek, který pak působí potíže. A všechna jmenovaná léčebná opatření včetně zavedení stentu se zaměřují hlavně na řešení následku, a to pak znamená, že  

  • pokud není řešena skutečná příčina, která vede k zúžení tepny, pak nelze hovořit o vyléčení a nelze se divit, že nemoc pokračuje a dochází k dalším zúžením tepny i v jiných místech mimo zavedený stent! 

Konkrétně jeden člověk z poradny popsal, že mu již během deseti let zavedli třetí stent. To potvrzuje pravidlo, které říká: 

Pokud existuje nějaký příznak a je léčen, a přesto ten příznak pokračuje, pak to znamená, že není řešena příčina. 

Řeší stent hlavní příčinu? 

Jinými slovy, stent mu neřeší hlavní příčinu, a proto jeho potíže pokračují. Navíc kombinace léků, které dostal na zajištění stentu, mu dělá nevolnosti a potíže se žaludkem. Při hlubším rozboru jsme vyjasnili, že ona plíživá nemoc sahá do začátku jeho dětství a rozvodu rodičů, později do puberty a dospělosti, kdy mu byl popsán dráždivý tračník. Přesto dietu nikdy systematicky nedržel, jeho životospráva byla a je neuspořádaná, cholesterol je stále vyšší, a jeho tlak krve je kolísavý, má problémy se spánkem a nedokáže se zbavit neadekvátních reakcí na stresovou zátěž. Podle jeho vyjádření není schopen změnit své životní poměry a spoléhá se na prášky od doktora. Blíží se jeho důchodový věk a nyní prožívá strachy, jak to dopadne s jeho důchodem, když se politici nemohou dohodnout na reformě důchodového zabezpečení. To všechno zhoršuje jeho stav a nevolnosti. 

Lékařská věda je pokročilá a dělá divy, ale zde jsem popsal, že i přesto nedokáže zúžení cév vždy zastavit. 

Takové stavy stresu a porušené životosprávy vedou k zužování i jiných „trubic“ v těle:  

  • Trávicí trubice počínaje jícnem  
  • Pylorický kanál mezi žaludkem a dvanácterníkem  
  • Vývody ve vylučovacím traktu, např. močového měchýře 

Je to vždy individuální, neexistuje šablonovité řešení. Podle mé zkušenosti má být vždy proveden hloubkový rozbor. Je jasné, proč:  

Když znám příčinu, vím, co mám léčit. Když příčinu neznám, nevím, co mám léčit a dostupná léčba se zaměřuje až na ten následek. A i když příčinu znám, je podstatné, zda ji lze odstranit. A to je alfa a omega řešení.  

MUDr. P. Šácha