Jak se uzdravit: O osvícení s Mirkem Vojáčkem 

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Praktikuje tibetský buddhismus a veřejnosti nabízí tzv. kvantové opravy. Jeho metoda čistí podvědomé programy, které na tělesné úrovni vytvářejí stres. Celostní medicíně dnes na otázky odpovídá duchovní učitel a spisovatel Mirel Vojáček. „Bez skutečného a pevného rozhodnutí v životě ničeho nedokážeme,“ říká. 

Mirku, jedna Vaše kniha se jmenuje „Krůček k osvícení“. Jaký je tedy první krůček k osvícení? 

Asi bychom si měli na začátek říci, co to je osvícení. Čtenáři se mohou ptát: „Proč usilovat o něco, o čem nic nevím? Jakou to pro mě bude mít výhodu?“ Pro osvícení se používá i další výraz a tím je vysvobození. Mnohem lépe opisuje to, co je naším cílem: Vysvobodit se z koloběhu neustálého nepříjemného prožívání, které je vlastní všem lidem bez výjimky. Když tedy k tomuto cíli dojdeme, neznamená to, že nebudeme nic prožívat, což si hned začnou všichni představovat, ale zmizí právě stavy nepříjemného prožívání a zbyde jen to dobré. A to je skutečná výhra. Zároveň pak budeme mít spoustu energie k tomu, abychom svou činností byli prospěšní ostatním lidem. 

A když se tedy vrátím k otázce, jaký je první krůček k osvícení, tak jedinou radou je: rozhodnout se a za svým cílem jít. Rozhodnutí řídí naši cestu životem a bez skutečného pevného rozhodnutí ničeho nedosáhneme.

A platí to stejně pro běžný každodenní život i pro cestu za nejvyšším smyslem lidské existence. A rozhodnutí je také nadšení. Nadšení pro smysluplný životní cíl. Všichni to znají, že když jsme pro něco nadšení, vše nám jde snadno a rychle. 

A pak už jen stačí vykročit a jít. Já mohu z vlastní zkušenosti doporučit dzogčhenové meditace, jako smysluplnou a velice rychlou cestu za tímto cílem. 

Tím se dostáváme k další otázce: Jaká je vaše osobní každodenní praxe? 

Možná se to bude zdát nudné a fádní, ale používám jen několik málo meditací. Když mám málo pohybu, udržuji svoje tělo v kondici meditací, které se říká „Poklony“. Správně se jmenuje Přijímání útočiště a jde o velmi intenzivní meditaci v pohybu. Určitě jste tuhle praxi viděl v některém dokumentárním filmu z Nepálu nebo Tibetu, kdy jdou poutníci do Lhasy a udělají dva kroky a pak si lehnou čelem k zemi s rukama nataženýma vpřed. Pak se zase postaví a pokročí zase o dva kroky, zase se natáhnou na zem, a tak stále dokola. Doma tuto meditaci děláme samozřejmě na místě. A jak jsem říkal, tato praxe udržuje tělo v kondici a zprůchodňuje energetické dráhy. Druhou denní meditací je pak většinou Meditace na Zelenou Táru nebo starobylá praxe Chöd.  

Ale nesmím zapomenout na Kvantové opravy. Když se objeví nějaké nepříjemné prožívání nebo fyzický problém, používám techniky Kvantových oprav k tomu, abych se potíží ihned zbavil. Prostě je opravím. 

Opravíte je? Jak se to dělá? A dá se tak i uzdravit? 

Ano, opravím. Všechny problémy, které můžeme mít – počínaje nepříjemnými vracejícími se pocity, přes různé tělesné napětí a bolesti až po nemoci – mají své příčiny. Ty příčiny jsou v podvědomých programech.

A podvědomé programy na tělesné úrovni vytvářejí stres. Ze stresu se stahují některé části těla. S tím má každý osobní zkušenost už od mala.

Ve škole nás bolelo břicho před zkoušením, v dospělosti nás bolí hlava ze stresu v práci. Může se nám zdát, že se s takovými reakcemi nedá nic dělat, že je to naše přirozenost. Ale pravda je taková, že všechny reakce jsou jen prožívání na základě podvědomých programů. A těch se můžeme velice rychle zbavit. Technikami Kvantových oprav najdeme program, který nás v současnosti ovlivňuje a opravíme ho. Výsledkem je celková psychická i fyzická úleva, duševní a tělesné zdraví. 

Celý postup se dá špatně v krátkosti vysvětlit, ale princip je jednoduchý. Nejlépe je podívat se na některé video o Kvantových opravách, které jsem sdílel na internetu. 

Když programy Kvantovými opravami opravíme, jsou změny trvalé nebo se zase po nějaké době problémy vrátí? 

U kvantových oprav platí, že co je opravené, to už se nikdy nemůže vrátit. Je to stejné, jako když vymažete soubor v počítači. A naše podvědomí tak i funguje. Podvědomé programy nás mohou ovlivňovat desítky let, ale v okamžiku, kdy je najdeme a „vymažeme“, jsou nenávratně pryč. Vysvobodíme se z jejich letitého vlivu. 

Můžeme léčit i ostatní? Jak nejlépe pomoci druhým? 

Kvantové opravy jsou technikou, která nám umožňuje pracovat nejen se sebou a svými potížemi, ale i s jinými lidmi. Jak nejlépe pomáhat asi řeší mnoho lidí. Ale platí pravidlo, že nejprve musíte zaměřit pozornost sami na sebe. My jsme nejdůležitějším člověkem ve svém životě. Nikdo není tak důležitý jako my sami, i když se ze skromnosti snažíme tvrdit, že na nás až tak moc nezáleží. Záleží. Jsme středem osobního solárního systému. Kolem nás se odehrává náš život. Pokud na své místo postavíme někoho jiného, doplatíte na to ztrátou energie a špatnými pocity, ze kterých se budeme jen těžce dostávat. 

Znamená to tedy, že bychom se měli nejprve věnovat svým vlastním problémům, které jsme si vytvářeli celé desítky let a zbavit se jich. Opravit všechno, co nám nevyhovuje a co nás trápí. Získáme tím nadhled a odstup od problémů ostatních lidí. Pak jim budeme schopni pomoci mnohem lépe a efektivněji. 

A jak být celkově šťastný? 

Se štěstím je to trochu složité. Každý má asi trochu jinou potřebu a vnímání štěstí. Většina lidí si asi nedokáže představit, že by celý den byli v nějaké euforii nebo extázi. Jak by pak fungovali v běžném životě? Na druhou stranu, základní vlastností našeho prvotního stavu vědomí je hluboký uspokojující klid a z něj pramenící radost. A to si asi dokáže představit každý a je to i náš cíl. K tomuto cíli podvědomě směřujeme.

Chceme najít hlubokou spokojenost v každé situaci v každém okamžiku života. Stabilní pozitivní pocit, ze kterého nás nedokáže nic vytrhnout. 

Jak jsem již říkal, zcela přirozeně k tomuto cíli směřujeme, ale je na nás, jestli k tomuto stavu dojdeme za milion let nebo za čtyři roky. Jestliže máme touhu dosáhnout tohoto uspokojujícího, naplňujícího, inspirativního a tvořivého stavu, není nic jednoduššího než začít. A nejkratší cesta, kterou jsem již zmínil, jsou meditace. 

Děkuji a ještě poslední otázka: Kterými principy je podle vás dobré se v životě řídit? 

V naší kultuře má asi většina z nás morální desatero hluboce zapsáno v genech. To je dobrý základ. Ale jsou určité principy, které bychom měli respektovat. Existují určitá pravidla našeho vnitřního světa, kterým jsem začal říkat Univerzální zákony života. Jde o zákonitosti, které nás vedou životem, abychom se vyvarovali nepříjemných zkušeností.

Ale v podstatě platí, že bychom měli být pravdiví k sobě i k ostatním. Když se nám něco nelíbí, něco nám vadí, máme z něčeho špatný pocit, tak si to musíme přiznat. A měli bychom si uvědomit, že změnu k lepšímu máme ve svých rukách.

Nejsme oběti života, ale jeho tvůrci.

A tvoříme ho svými postoji. Když ze sebe děláme oběť, tak se z problémů nikdy nedostaneme. Ale když se rozhodneme to, co nám nevyhovuje změnit, staneme se tvůrcem v plném slova smyslu. 

Mirku, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji vše dobré. 

Webová adresa Mirka Vojáčka: https://mirekvojacek.cz 

Jiří Hamerský