V čem spočívá síla introvertů?  

klid harmonie introverti

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V naší společností bývá introvertní nastavení vnímané jako méně hodnotné, jako by to byla nevýhoda. Přitom tomu tak není! Introvertní nastavení má svoje specifika, stejně jako nastavení extrovertní – a obojí má svoje plusy a mínusy. 

Naše společnost a vzdělávací systém oceňuje víc, když je někdo komunikativní a společenský. A to není introvertům vlastní.  Kdyby společnost víc oceňovala přemýšlivost, hloubavost a bohatý vnitřní svět introvertů, byli by extroverti ti, kteří by viděli sami sebe jinak, než nyní. Není to tedy tak, že by s introvety „bylo něco špatně“, je to otázka systému. Být introvert je naprosto v pořádku.  

A je také na čase se víc podívat na to, co introvertní nastavení lidem přináší a začít být na sebe víc hrdí.  

Jaké jsou přednosti introvertů?

Introverti jsou vytrvalí, umí jít u věcí do hloubky, což se hodí ve spoustě profesí. Jsou empatičtí a jsou připravení pro svoje blízké hodně udělat. Umí se zabavit sami se sebou a tato nezávislost je důležitým zdrojem jejich síly.

TIP Celostní medicíny: Jste introvert? Udělejte z toho svou přednost! Více v článku od psychologa Jiřího Hamerského.

Kdo je introvert?

Je dobré si připomenout, jaký je základní rozdíl mezi introvertem a extrovertem – spočívá v tom, jak dobíjejí energii.  Introverti dočerpávají svojí energii v klidu, o samotě, extroverti se dobíjejí ve společnosti druhých, a když se něco děje.  Občas bývá introvertní nastavení zaměňováno s plachostí, stydlivostí. Ano, někteří introverti jsou plaší, ale není to pravidlem.  

Co představuje pro introverta výzvu?

V důsledku nejistoty v komunikaci s druhými trpí někteří introverti sníženým sebevědomím a úzkostmi. Mají pocit, že průbojnější kamarádi, příbuzní, kolegové atp. jsou díky svojí pohotovosti a rychlým reakcím na otázky zábavnější a nechtějí před nimi vypadat hloupě.  

Pro introverty je důležitá jistota, a právě potřeba mít v životě jistotu/y vede až k úzkostným stavům.

Také je pro ně důležité vědět, že se rozhodují správně ohledně své budoucnosti. 

Problémy v komunikaci

Mnozí introverti se chtějí začlenit do kolektivu, nestranit se tolik, nebát se říct něco nahlas – to, že jim komunikace s druhými (někdy zdánlivě) nejde a bývá dalším častým stresorem a původcem úzkostí. Ze zkušenosti vím, že tyto bloky se dají postupným tréninkem a práci s bloky, odbourat.  

Naše společnost je nastavená na oceňování úspěchu a prezentaci sebe sama – toto introvertům není vlastní, porovnávají se s druhými, kteří jsou více vidět a často přicházejí do programů osobního rozvoje s tím, že potřebují posílit sebevědomí a naučit se lépe komunikovat.

Doporučení pro introverty 

Introvertům, které stresuje komunikace s druhými, doporučuji, aby si našli zájmy a témata, která jsou pro ně přirozená, ve kterých se cítí jako ryba ve vodě – může to být cokoliv – knihy, děti, programování… – a natrénovali si odpovědi tak, že budou o daném tématu mluvit v soukromí nahlas. 

Poskládáte si věty tak, abyste s nimi byli spokojení, dostane se vám to víc do krve a pak vám v rozhovoru půjde mluvení snáz. 

A v rámci podpory svého sebevědomí, se zkuste víc zaměřit na ty věci, ve kterých jste dobří! 

Zde jste si přečetli výtah z článku z blogu Síla introvertů – Být introvert je skvělé! Aby introvertní nastavení nebylo vnímané jako méně hodnotné –  proto vznikl blog, na který přispívají introverti samotní. Sdílí svoje zkušenosti, prožitky, jak se vypořádali s výzvami, které jim život přinesl. 

Můžete se těšit na články o životě introvertů, jejich zkušenostech, výzvách a prožitých posunech v rámci introvertního nastavení.