Z praxe: celostní postup pro nový věk

celostni medicina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S jakými předsudky a chybnými postoji se setkává celostní lékař u svých tazatelů či pacientů? A jaký je jeho skutečný úhel pohledu? Uvedu příklad, jak se celostní pohled (ne)daří.

Proč je důležitý celkový rozbor zdravotního stavu?

Lidé mají v povědomí, že jde o nějakou alternativní medicínu, a mají také v mysli uloženu předpojatost o zbytečnosti pátrat po příčině, stejně se prý na nic nepřijde. Pracoval jsem v duchu celostní medicíny dlouhou řádku let, a tak mohu postup shrnout do tří bodů:

  • I. Hledat příčinu, rozebírat situaci hloubkovým rozborem, při němž se totiž ukáže, která vyšetření (kromě standardních) je třeba uskutečnit. Hledat příčinu není alternativní postup.
  • II. Potom začít hledat cestu, jak zjištěnou příčinu odstranit. To také není alternativní postup, to je základní lékařský postup, tedy alespoň by měl být…
  • III. Když je vyjasněn I. bod a když se pracuje na II. bodu, pak má následovat logický léčebný program. Nikde není napsáno, co obsahuje, ať už jde o kterýkoli postup vedoucí k uzdravení. Co je na tomto postupu alternativního?

Co pociťuje v dnešní době pacient?

Stovky lidí hledají pomoc v ordinacích celostně pracujících lékařů, další hledají pomoc v diskusních fórech nebo internetových poradnách. V drtivé většině jde o lidi, kteří jsou nespokojeni s postupem svých lékařů, s jejich závěry, a hlavně s výsledky ošetřování. Bojí se vedlejších účinků chemických léků. Vnímají tlak farmaceutických firem prostřednictvím medií a svých lékařů. Tito nespokojení lidé mají ze svých lékařů strach, přiznávají se k tomu při rozboru, bojí se svému lékaři říci, že nejsou spokojeni s jejich léčbou. Mlčky vezmou recept, vyzvednou si lék, ale neužívají jej, mnohdy ani do lékárny nejdou. A hledají pomoc jinde, velice vítají možnost, že si mohou volně koupit některé prostředky, a pokoušejí se léčit sami.

Jenže zde dochází k nedorozumění.

Výše uvedené pravidlo splnění prvních dvou bodů stále platí a je pak jedno, zda se použije chemický lék od lékaře nebo přírodní, volně koupený potravní prostředek… Mohu dokumentovat stovkami výpovědí pacientů, kteří oslovili naši poradnu, že nemají šanci dopátrat se příčiny. Jejich praktický lékař se nezvedne při vyšetřování od stolu, přejde požadavek pacienta s tím, že to není třeba, že si má vzít doporučený lék. Odmítá se s ním dále bavit. Maximálně odešle hodně žadonícího pacienta ke specialistovi. Když se tam po půlroční objednací době pacient dostaví, je mu odborně vysvětleno, že vyšetření není potřeba, že se má obrátit na svého praktického lékaře, který to prý vyřeší. Není to tak samozřejmě vždy. Opakuji, že zde interpretuji stesky stovek klientů z poradny. Trpící člověk je zase na začátku a jeho nespokojenost se pomalu přeměnila ve vztek. Koupí si tedy potravní prostředek a jeho problém pokračuje. Proč?

Marná snaha hledajících pacientů

Čemu říkám ´marný rozstřel´ (ve snaze pacienta) Volně koupený prostředek není totiž lék, je zákonem zařazen do kategorie potravních doplňků. Výrobce nesmí na krabičku napsat dávku, která by stavu léčení dosahovala. Uvedená dávka je určena jen k prevenci. Pokud pacient nechápe správný význam potravního doplňku a koupí si jej v domnění, že tím nahradí lék, je na omylu. Dodrží-li doporučenou dávku, pak nemůže dosáhnout léčivého efektu. Jde přece jen o prevenci. Následuje další zklamání. Osloví lékaře celostní medicíny, aby mu předepsal léčivou dávku, nutí jej vlastně k tomu, aby za něj převzal odpovědnost. Lékař by tím musel porušit zákonem určenou preventivní dávku. A pokud to udělá, je si účinkem jist a doporučí vyšší dávku – co se stane? Znovu se musíme vrátit k prvním dvěma bodům. Dokud nebudou vyjasněny, efekt se nedostaví. Možná dojde ke zlepšení projevu nemoci, ale za cenu vyšších nákladů.

Účinný potravní doplněk ve vysoké dávce zvyšuje finanční náročnost a mnohdy hlavně z finančních důvodů pacient nevydrží a léčbu ukončí. Opět naroste jeho nespokojenost, tentokráte se obrátí proti celostní medicíně – je prý drahá. Ale ona není dražší než chemický lék, jenže ten platí pojišťovna… Dotyčný pacient udělá další krok z nepochopení. Když je doporučený prostředek tak drahý, hledá si jiný produkt, levnější. A ty nejlevnější najde v lékárně…

Náhrady: Jsou efektivní?

Všechny substance, které v přírodě existují, lze pojmenovat, chemicky vyjádřit a také uměle vyrobit. Farmaceutické firmy mají velký potenciál a v celém komplexu jejich výroby není problém vyrobit i prostředek, který se tváří jako přírodní. V lékárně se tedy objeví potravní doplněk vyrobený „na přírodní bázi“. A je levný, protože syntetická výroba je méně nákladná než extrakce z originálního, přírodního zdroje. A takový výrobek si uvedený pacient zakoupí. Efekt se samozřejmě nedostaví, navíc jeho organizmus syntetický výrobek nepřijímá, ale odvádí močí ven…

Takže si pacient, který jde popsanou cestou, udělá závěr: Celostní medicína neléčí, přírodní prostředky jsou neúčinné a drahé. Pozorný čtenář však snadno zjistí, jak rafinovaná je to blamáž… Celostní medicína je založena hlavně na pátrání po příčinách a na jejich následném odstraňování. Používání léčivých prostředků pak není prioritní. V čem vězí jádro věci?

Vědět PROČ?

V první řadě si každý musí vyjasnit, proč chce potravní doplněk užívat a čeho chce dosáhnout. A také, jak se má postavit ke své nemoci. A v tomto okamžiku je to zcela zásadní věc!! Nemoc bývá obrannou reakcí těla při špatném zacházení… Jí se snaží samo léčit. Tuto funkci tělo používá vždy a za všech podmínek, které ohrožují existenci daného člověka… Nemoc bolí, je nepříjemná. Nemoc člověka ukládá na lůžko, omezuje a zastavuje ho, chrání člověka před zničením. Tělo registruje své ohrožení, proto se brání. Tuto skutečnost si musíme uvědomit. Nemoc je pro tělo (z tohoto vyššího pohledu) varovná, tělo se snaží o léčení a uzdravení.

Existuje nějaký klíčový bod? Jestliže použijeme léčebný postup – jakýkoliv – je jedno, zda jde o chemický lék, přírodní extrakt nebo potravní doplněk, který je zaměřen na zastavení nemoci, přesněji řečeno na její potlačení, utlumení, zmírnění – nejde o skutečné léčení. Jde jen o zmírnění nemoci a vlastní řešení se odsouvá do budoucnosti nebo se akutní nemoc mění v chronickou! Takovým postupem vlastně bráníme tělu, aby použilo samoléčebné procesy. V tuto chvíli samozřejmě není řeč o stavech, kdy je bezprostředně ohrožen lidský život.

Čím se liší celostní přístup?

Celostní medicína uplatňuje logický postup – podporovat organismus na různých úrovních, aby se sám dokázal s problémem vypořádat. Vlastně tím podporuje samoléčení. Celostní medicína vyžaduje hledání příčiny a její odstraňování – a tyto dva body korespondují s podstatou nemoci. Odstraní-li se příčina, tělo nepotřebuje nemoc jakožto nástroj k léčení.

Příklad z praxe:

Uvedu pro přestavu několik modelových příkladů ze své praxe a pozorování…

Funkce jater

Existuje příznak – třeba bolest, způsobená špatnou funkcí jater. Pacient si vezme analgetikum. Za krátkou chvíli cítí úlevu. Vnímá jasný efekt. Lék účinkuje. Klient celostní medicíny dostane přírodní prostředek, který podporuje činnost jater. Úleva od bolesti se však viditelně nedostavuje. Pacient nevnímá okamžitý efekt. V prvém případě se problém po odeznění účinku léku znovu objeví a vyžaduje, aby si pacient vzal další analgetikum ( a příčina špatné funkce jater pokračuje). Ve druhém případě se účinkem potravního doplňku zlepší činnost jater, a tím ustane bolest. Je totiž řešena jedna z příčin bolesti, samozřejmě na pořadu je řešení hlavní příčiny, proč játra špatně pracují.

To je předmětem rozboru a analýzy života postiženého jedince. Jak vypadá spolupráce celostního lékaře s klientem? Hlavním úkolem spolupráce klienta s lékařem celostní medicíny je právě analýza a rozbor stavu klienta s cílem pojmenovat příčinu nebo celý příčinný řetězec či vývoj vzniku nemoci, a to pak také automaticky ukazuje řešení a možnosti odstraňování příčin. Když rozbor dospěje až na léčebný program, potom lékař poskytuje svým klientům individuální léčebný program.

Migréna

Jestliže je předchozím vyšetřením vyloučena organická, či anatomická podstata problému, a rozbor ukazuje, že bolest hlavy způsobuje přetížení, vazomotorická reakce apod., pak je indikován prostředek se spasmolytickým účinkem. Chemická medicína má k dispozici velký seznam léků. Pokud převažuje psychický tlak, stres, lze člověku odlehčit podáním zklidňujícího čaje. Hlavní příčina však tímto zásahem není vyřešena. Tu musí pacient vyřešit sám změnou svého života. Pomocné prostředky jen pomáhají tento stav řešit překonáváním krizí.

Pokud existuje nějaký příznak, je léčen a příznak pokračuje, pak to znamená, že není řešena příčina.

Žlučníkové potíže

  • Pozornost je v takovém případě zaměřena na procesy, které lze anatomicky lokalizovat na dráze jater, žlučníku, žaludku, přes dvanácterník a slinivku břišní. A často je přítomen spasmus ze stresu, lze také použít prostředek se spasmolytickým účinkem, aby povolil napětí, a tím uvolnil žlučové cesty.
  • Nebudeme tvrdit, že tímto způsobem rozpustíme žlučníkový kámen, který je zaklíněn ve žlučníkových cestách, když pacient má koliku. Tehdy patří pacient do rukou chirurga. Ale můžeme tímto způsobem pomoci pacientovi z dlouhodobého pohledu měnit jeho život. On se musí zbavit stresu, musí zahájit jinou životosprávu

Dýchání

  • Jistě se každý dostává do situace, kdy se objeví zánět mandlí, nosohltanu a vůbec horních cest dýchacích. Zde je nutné jako první krok vyšetření v ambulanci lékaře, který rozhoduje o tom, zda je nutné nasadit antibiotikum. A pokud rozbor neukáže potřebu hned nasadit antibiotikum, lze použít přírodní prostředky, které podporují drenáž lymfatických cest, uvolňování hlenů, procesy na sliznici během zánětu.
  • Opět zde platí pravidlo, že nepůsobí proti nemoci, nezastavuje ji, ale pomáhá tělu, aby zánět rychleji proběhl a odplavil z těla to, co tam nepatří.

Hemeroidy a urogyn

Podobným způsobem lze postupovat s cílem zmírnit potíže při hemoroidech, u křečových žil, při obtížích močových a gynekologických sliznic. U zvýšených hladin cukru nemůžeme nahrazovat inzulin, ale můžeme pomoci lépe stabilizovat glykémii prostředkem, který pomáhá cukr lépe zužitkovat, a tím ulehčuje slinivce.

Alergie

U sezónních alergií lze ovlivňovat očekávanou dobu potíží, a i celou dobu alergické sezóny. Podle mé statistiky, kterou jsem tvořil asi 10 let, mi pacienti po ukončení alergické sezóny hodnotili účinek celostního přístupu slovy: „Moje alergie byla o 50 % mírnější, průběh nebyl tak dramatický, nemusel jsem tak často brát antihistaminikum.“

A mé osobní krédo?

Článek záměrně neuvádí konkrétní názvy léčiv. Zdůrazňuji celostní postup, který je založen na hloubkovém rozboru, jenž má pomoci odhalit podstatu působení patologie. A ta má být prvotně odstraněna. Pokud není odstraněna a pokračuje dále, efekt jakéhokoliv prostředku nepřinese trvalý žádoucí efekt.

MUDr. P. Šácha